Ewa Guzowska - altówka

Ewa Guzowska - altówka

Urodziła się w 1977 roku w Koninie. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie w klasie skrzypiec mgr Jana Szkalskiego oraz Państwowego Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Jest absolwentką… klasy altówki Państwowego Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, tzw. Szkoły Talentów. W roku 2003 ukończyła studia z wyróżnieniem w klasie altówki prof. Hansa Joachima Greinera na Universitat der Kunste w Berlinie otrzymując najwyższą punktacje. W roku 2007 ukończyła z wyróżnieniem Summa Cum Laude studia podyplomowe w klasie mistrzowskiej Konzertexammen na w/w uczelni w Berlinie. Jest również absolwentką z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

W latach 1999-2007 współpracowała z licznymi orkiestrami, jak na przykład: Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Berliner Kammer Orchester, Deusches Kammer Orchester (współpracując przy projektach symfonicznych m.in. z M. Vengerowem, S. Minzem, T. Zimmerman, S. Meyer, I. Pogorelicem czy H. Hardenbergerem ), Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Kameralna, Komische Oper Berlin, Kammerorchester Berlin. Z w/w orkiestrami koncertowała na terenie całej Europy dokonując licznych nagrań radiowych oraz telewizyjnych. W 2002 roku współpracowała z zespołem kameralnym prof. Thomasa Brandisa oraz z kwartetem smyczkowym Phitagorasâ, dokonując wielu nagrań i realizacji programów dla Deutschland Radio Berlin. Na stałe artystka współpracuje z zespołem Kammerorchester Berlin oraz z orkiestrą kameralną, skład której tworzą soliści Komische Oper realizując muzykę kantatowo-oratoryjną. W 2005 roku współpracowała również z Polish Chamber Orchester biorąc udział w tournee pod kierunkiem Nigela Kennedy`ego.

W 2003 roku otrzymała nagrodę specjalną w postaci koncertu z Orkiestrą Kameralną pod dyr. Tomasza Tomaszewskiego. W 2005 koncertowała solo z Polską Filharmonią Kameralną pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego oraz wielokrotnie z  Poznańską Filharmonią pod dyrekcją… Jerzego Salwarowskiego oraz Renarda Czajkowskiego, spotykając się zawsze z bardzo dobrymi recenzjami. W 2010 roku występowała jako solistka pod batutą J.M. Florencio Juniora. Ewa Guzowska jest laureatką licznych nagród, m.in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (1998), I wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Altowiolistów im. Jana Rakowskiego w Poznaniu (1998), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Altowiolistów w Quakenbruck. Otrzymała również stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1999). Wygrała konkurs na stypendium wraz z praktyką w DSO Berlin (1999-2001). Wygrała konkurs na stypendium wraz z praktyką… w Komische Oper w Berlinie (2002-2005). Wygrała konkurs na stypendium Deutsche Oper Berlin wraz z kursem kameralnym w Japonii. W 2012 roku otrzymała honorowe odznaczenie od Prezydenta Konina za upowszechnianie kultury muzycznej w Koninie.

W roku 2013 Ewa Guzowska reprezentowała altowiolistów obok m.in. S.Kamasy, J.Kosmali, K.Kashkashian na 41 Międzynarodowym Kongresie Altowiolowym w Krakowie wykonując recital z muzyką polską.

Ewa Guzowska od roku 2006 prowadzi kursy dla altowiolistów m.in. w Stade (Niemcy), Dreźnie, Berlinie oraz kursy dla uczniów i nauczycieli Szkół Muzycznych w Poznaniu, Gorzowie Wlkp., Szczecinie, Pile, Jarocinie, Koszalinie, Koninie , Ostrowie Wielkopolskim, Gnieźnie , Radomiu . Ponadto jest Jurorem w konkursach altówkowych we Wrocławiu , Pyrzycach oraz Szczecinie. Jest inicjatorką oraz współorganizatorką wraz Konińskim Towarzystwem Muzycznym, Międzynarodowego Kursu Muzycznego dla Altowiolistów i Kontrabasistów im. Witolda Friemanna w Koninie, gdzie występuje w charakterze wykładowcy oraz dyrektora artystycznego. 0d roku 2013 współpracuje z Prof. W. Walaskiem (dyrektorem artystycznym) ,prowadząc klasę altówki na kurskie w Janowcu nad Wisłą.

Ewa Guzowska jest organizatorką, pomysłodawcą i wykładowcą Ogólnopolskich Warsztatów Altówkowych im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu.

Od roku 2014 współpracuje z fundacją Procello biorąc udział jako wykładowca w Jesiennych Kursach Muzycznych w Poznaniu.

Od roku 2006 artystka na stale współpracuje z Kwartetem Wielkopolskim, skład którego tworzą wybitni muzycy poznańscy. W 2007 roku kwartet współpracował z artystami z USA oraz Meksyku biorąc udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów i Tańca w Poznaniu. Koncertował wielokrotnie w ramach m.in. Sommer Festival w Hannoverze, Frankfurcie oraz Hamburgu.

Ewa Guzowska w latach 2004-2008 pracowała na stanowisku lidera-solisty grupy altówek w Poznańskiej Filharmonii im. T. Szeligowskiego. Pełniła również funkcje kierownika grupy. Występowała wielokrotnie jako solistka i kameralistka.

Ponadto dokształcała się biorąc udział w licznych lekcjach mistrzowskich - solistycznych oraz kameralistyki m.in. u prof. S. Kamasy (Warszawa), prof. C. Lelonga (Paryż), prof. T. Brandysa (Berlin), prof. J. Marchwińskiego (Warszawa), prof. J. Kaliszewskiej (Poznań), prof. I. Gronicha (Berlin).

Od roku 2008 jest członkiem zespołu muzyki współczesnej An_Arche. Skład zespołu tworzą wybitni muzycy poznańscy. Zespół wystąpił m.in. podczas festiwalu na Poznańskiej Wiośnie oraz Warszawskiej Jesieni. Gościł na koncertach w Akademii Muzycznej oraz Filharmonii w Gdańsku. Dokonał już kilkunastu prawykonań kompozycji młodych polskich kompozytorów.

Ewa Guzowska jest wykładowcą w klasie altówki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od roku 2008 pracuje na stanowisku adiunkta. Prowadzi zajęcia z altówki na studiach dziennych oraz zaocznych, podyplomowych oraz doktoranckich.

Od 2014 roku Ewa Guzowska prowadzi klasę altówki w "poznańskiej szkole talentów" Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. J.Kaliszewskiej w Poznaniu.

Od roku 2014 Ewa Guzowska należy do grona członków Senatu AM w Poznaniu.

Ewa Guzowska obroniła prace doktorską zatytułowaną Sonata w literaturze altówkowej w kontekście wirtuozowskich i kolorystycznych możliwości instrumentu na podstawie wybranych utworów€ napisaną pod kierunkiem prof. Jana Paruzela w Bydgoszczy. Nadanie jej tytułu Doktora Sztuki Muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistka nastąpiło w dniu 13 listopada 2007 roku.

Ewa Guzowska dnia 2 lipca 2013 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej - instrumentalistyka na podstawie oceny ogólnego dorobku i przedstawionego osiągnięcia artystycznego: CD z dziełami Jarosław M. Papaj- Sonata na altówkę i fortepian-prawykonanie, Witold Friemann Pieśni Rycerskie na altówkę i fortepian.

Ewa Guzowska w 2014 roku wydała przez wydawnictwo Akademii Muzycznej w Poznaniu dwie płyty CD. "Sonaty" z utworami J.S.Bacha, R.Clarke, D.Szostakowicza oraz "Z muzyką przez wieki" z utworami J.S.Bacha i J.M.Papaja.

Ewa Guzowska nagrała także płytę z muzyką do filmu " Lincz ".

Ewa Guzowska ma na swoim koncie kilkanaście prawykonań dzieł na altówkę solo , altówkę z fortepianem oraz altówkę z towarzyszeniem orkiestry - skomponowanych i dedykowanych specjalnie dla niej.

Powrót do góry